OLIVER DOHNÁNYI
Dirigent
CV
LAURÁT ZLATEJ MASKY 2018
“Najlepšia práca dirigenta v opere”
DIVADLO BOLSHOY, MOSKVA, apríl 2018
V apríli 2018 získal Oliver Dohnányi najvyššie ruské divadelné ocenenie – Zlatú masku v kategórii “Najlepšia práca dirigenta v opere” spomedzi zhruba 85 hodnotených dirigentov, pôsobiacich v ruských hudobných divadlách. Dielo, ktoré dirigoval v Bolšom teátri v Moskve („Pasažérka“ Mieczyslawa Weinberga – v ruskej premiére) pojednáva o osude ženy, ktorá prežila holokaust a o jej mučiteľke.
Študoval na Akadémii múzických umení v Prahe (prof. Václav Neumann) a Hochschule für Musik vo Viedni (prof. Otmar Suittner). Absolvoval majstrovské kurzy u renomovaných dirigentov: Igora Markevicha, Arvida Janssonsa a Franca Ferarru. Je laureátom niekoľkých významných dirigentských súťaží (Dirigentská sútaž Maďarskej televízie Budapešť 1983, Talichova dirigentská súťaž v rámci Pražskej jari 1985) a tiež získal prestížnu Respighiho cenu (Premio Respighi) v Taliansku. Po štúdiách vyhral konkurz na pozíciu dirigenta Symfonického orchestra Československého rozhlasu v Bratislave (SOČR, dnes SOSR), kde pôsobil sedem rokov. Po úspešnej inscenácii Rossiniho Barbiera zo Sevilly v opere SND sa stal najmladším šéfdirigentom v histórii tejto opery. V SND následne dirigoval mnoho inscenácií, medzi ktoré patria Madama Butterfly, Aida, La bohème, Rusalka, Macbeth, Tosca, Il Barbiere, La sonnambula, Faust, Krútňava a ďalšie. Z Operou SND vystúpil okrem domácich pódií tiež na zájazdoch do Španielska, Bulharska, Číny, Maďarska, Nemecka či Holandska. Najvýznamnejšia z týchto inscenácií bola Gounodova opera Faust a Margaréta, ktorá bola súčasne operným debutom režiséra Jozefa Bednárika. Na medzinárodnom divadeľnom festivale v Edinburgu získala Zvláštnu cenu odbornej poroty za hudbu.
Jeho dirigentská kariéra ho priviedla do Prahy, kde bol pozvaný do Národného divadla najskôr ako hosťujúci dirigent. Po premiére Pucciniho Bohémy mu bolo ponúknuté miesto šéfdirigenta, ktoré zastával úhrnom sedem rokov. V rokoch 1993-2007 dirigoval v pražskom Národnom divadle stovky predstavení a pripravil nové inscenácie opier La bohème, Il Barbiere di Siviglia, Il Turco in Italia, Prodaná nevěsta, Rigoletto, La Traviata, Rusalka, Samson a Dalilla, Macbeth, Libuše, Don Giovanni, Figarova svadba, Čarovná flauta, Don Pasquale, Tosca, Norma, Aida, ako aj baletné produkcie Prokofjevových baletov Romeo a Júlia a Popoluška.
Významné je i jeho zahraničné pôsobenie. Počas svojej kariéry doteraz dirigoval:
London Philharmonic Orchestra, English Chamber Orchestra, London Mozart Players, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, BBC Manchester a BBC Belfast, St. Petersburg Philharmonic Orchestra, Yomiuri Nippon Symphony Orchestra, Dallas Symphony Orchestra, Chicago Sinfonietta, Buenos Aires Philharmonic, Tonkünstlerorchester Viedeň, Portugalskú národnú filharmóniu, Českú filharmóniu, Maďarskú filharmóniu, Záhrebskú filharmóniu aj Záhrebský rozhlasový symfonický orchester, Novozélandský symfonický orchester, Wellington Symphonic Orchestra a mnoho rôznych symfonických orchestrov vo Francúzsku, Taliansku, Nemecku, Maďarsku, Holandsku, v Čechách a na Slovensku, vo Švajčiarsku, na Novom Zélande, v Japonsku a vo Francúzsku.
Okrem práce v rozhlasovom štúdiu so SOSRom vytvoril množstvo nahrávok pre spoločnosti Naxos, Marco Polo, Lyra, Opus / Audiphon a Supraphon. Pre švajčiarsku firmu Novalis natočil CD Slávne ruské skladby s anglickým English Chamber Orchestra.
So súborom Opery North v anglickom Leedse ho viaže viac než dvadsaťročná spolupráca. Jeho naštudovanie Predanej nevesty získalo titul Najlepšia operná produkcia roku v UK (režisér Daniel Slater) V roku 2012 jeho inscenácia Belliniho opery Norma získala cenu The Theatre Award 2012 a Achievement in Opera 2012, režisér Christopher Alden). Dirigoval ale aj v Anglickej národnej opere, v Teatro Colon Buenos Aires, v opere v Baltimore a Seattli, pravideľne hosťuje v Maďarskej národnej opere, dirigoval tiež v Zurichu, Dusseldorfe, Karlsruhe, Mannheime, Trieste, ďalej to bola Kodaň, Bazilej, Bologna, Kassel, Osaka, z exotickejších miest Las Palmas, novozélandský Auckland, Wellington, Christchurch, v poslednom roku v Austrálii – Carmen v Adelaide a Tosca v Brisbane.
Niekoľko rokov pôsobil ako šéf ostravskej opery a šéfdirigent opery v Plzni. Trvalá spolupráca ho viaže s žilinským ŠKO.
Od sezóny 2015/16 bol menovaný šéfdirigentom opery v ruskom Jekaterinburgu, ktorý sa pod jeho vedením stal jedným z najprestížnejších operných súborov súčasnej ruskej opernej scény. Hneď jeho prvá produkcia opery Philipa Glassa „Satyagraha“ na seba upútala pozornosť nielen domácej, ale i zahraničnej kritiky. Inscenácia bola predstavená vo Bolšom teátri v Moskve počas festivalu Zlatá Maska a ocenená hneď dvomi “Zlatými maskami”. Okrem už spomínanej Pasažérky tam naštudoval okrem iného Grécke pašie Bohuslava Martinů, ale aj Čarovnú flautu, Onegina, Blúdneho Holanďana, Otella, Bohému, Carmen a Tri sestry maďarského avantgardistu Petra Eotvosa. Posledne menovaná opera je v súčasnosti nominovaná ta Zlatú masku v deviatich kategóriách, vrátane kategórie pre najlepšieho dirigenta v opere. Prevedenie v Moskve bude 3. marca 2020 a 15. apríla bude slávnostná ceremónia udeľovania Zlatých masiek v novej moskovskej koncertnej sieni Zarjadie. Ceremóniu bude v priamom prenose vysielať prvý kanál štátnej televízie Rossia 1.
Oliver Dohnányi je laureátom Európskej ceny Gustava Mahlera (2011) a Ceny Európskej únie umenia (2011).
youtube: Budapešť Beethoven 5. symfónia https://www.operamusica.com/artist/oliver-von-dohnanyi/video/71566
Pracovné jazyky: angličtina, ruština, taliančina, nemčina, španielčina, maďarčina, čeština a slovenčina